fb
Nawigacja

SCHWEIKER Sp.z o.o.
ul. Polna 18

55-300 Środa Śląska / Komorniki

Godziny pracy:
7:00-15:00 

tel. 71 749 43 00
fax. 71 749 43 50

Zamówienia/Oferty:
782 904 010
Wsparcie techniczne:
509 924 472

e-mail:
schweiker@schweiker.pl
oferty@schweiker.pl

praca@schweiker.pl

Napędy i sterowania marki Somfy

Głównym producentem automatyki dla naszych rolet i bram jest firma Somfy. Jest to nasz główny partner w tej dziedzinie . Bogaty asortyment, serwis gwarancyjny, profesjonalne doradztwo, spore doświadczenie i wypracowana latami renoma to największe atuty firmy Somfy.

Oczywiście dbając też o różnorodność swojej oferty nie zamykamy się na innych producentów automatyki. Współpracujemy też z innymi renomowanymi firmami z tej branży. W naszych roletach można tez znaleźć automaty firmy : Selve, Mobilus, Nice. Każdy klient może bez problemu wybrać produkt zgodny ze swoimi oczekiwaniami technicznymi i cenowymi.






Kategorie napędów do rolet

Silniki standardowe, zwane często zwykłymi, to najpopularniejszy i najstarszy model napędu na rynku. Jest to prosty silnik z krańcówkami mechanicznymi. Posiada manualną regulację położenia dolnego i górnego. Taki silnik nie ma opcji przeciążeniowych. To znaczy, że nie wykryje przymarzania listwy dolnej do parapetu, oblodzenia pancerza lub ewentualnej przeszkody. Z każdym napotkanym problemem ten silnik będzie się siłował, co kończy się różnie. Inwestor decydujący się na taki napęd musi mądrze z niego korzystać i zwracać uwagę czy silnik podczas swojej pracy nie napotyka na utrudnienia. Zaletą tego silnika jest głównie przystępna cena - to najtańszy model u wszystkich producentów.



Silniki przeciążeniowe, to rozbudowana wersja silnika standardowego. Jest to silnik bez krańcówek ustawianych ręcznie. Sam się ustawia, sam zapamiętuje położenie dolne i górne. Trzeba go tylko uruchomić, podłączyć do prądu, czasem podłączyć do specjalnego przewodu do regulacji. Taki silnik wykryje przeszkodę, oblodzenie, przymarzanie listwy dolnej do parapetu. Nie trzeba też otwierać rewizji rolety , by go ustawić. Są pewne różnice zasad funkcjonowania przeciążenia u poszczególnych producentów napędów. Zwykle do listwy dolnej pancerza trzeba montować ograniczniki tak, aby pancerz poczuł opór i nie został wciągnięty do skrzyni. Silniki przeciążeniowe większości producentów potrzebują blokady antywyważeniowej do prawidłowego działania, choć są wyjątki. Rozwiązania techniczne w „przeciążeniówkach” są różne u poszczególnych producentów.



Silniki radiowe, to napędy z wbudowanym odbiornikiem radiowym. Inaczej mówiąc silnik przeciążeniowy z wbudowanym radiem. Jest to silnik sterowany bezprzewodowo. Idealny do rozbudowanych systemów sterowań. Szczególnie gdy inwestor chce sterować wszystkimi roletami grupowo. Oczywiście silnik radiowy ma funkcje przeciążeniowe, wykryje przeszkodę, oblodzenie, przymarzanie listwy dolnej do parapetu. Nie trzeba otwierać rewizji by go ustawić. Programowanie odbywa się z pilota, względnie przełącznika bezprzewodowego. Są też silniki radiowe do których można podłączyć zwykły przełącznik na prąd i wówczas taki silnik lokalnie działa elektrycznie przewodowo, a już w grupie jako że ma wbudowane radio może działać bezprzewodowo. Rozwiązania radiowe różnią się u poszczególnych producentów.



Typy napędów do rolet

Silniki na rurę/ wałek ø 40 - 4/6/8/10/13/ NM. Stosowane głównie w małych roletach. Szczególnie w sytuacji gdzie skrzynie są małych rozmiarów i zastosowanie silnika na grubszy wałek zmniejsza nawój rolety. Ograniczeniem dla tych silników jest maksymalna moc silnika do 13NM. Mocniejszych silników w tej kategorii żadna firma nie produkuje.



Silniki na rurę/wałek Ǿ 60 - już od 6NM, nawet do ponad 50NM. Bez żadnych ograniczeń w mocy. To najpopularniejsza grupa silników. Większość rolet elektrycznych produkuje się na takim wałku. Zaletą jest niskie ugięcie rury, można robić rolety zarówno małych jak i dużych rozmiarów, oraz zapewnić łagodny start pancerza.

Silniki na rurę/wałek Ǿ 70 – już od 6NM, bez żadnych ograniczeń mocy. To popularna grupa silników stosowana w bramach rolowanych. Wałek oprócz większej średnicy jest też zdecydowanie grubszy, bo musi podnosić największe i najcięższe pancerze.


Rodzaje sterowań grupowych

Bardzo często inwestorzy zakupujący rolety z silnikami z góry już są zdecydowani aby otwierać i zamykać rolety grupowo z jednego (lub więcej) przełącznika centralnego. Wówczas na etapie zakupu rolet muszą wybrać kategorie silnika. Już wtedy warto wiedzieć które rozwiązanie optymalnie sprawdzi się w przyszłym zaprojektowanym systemie.

Silniki standard stosunkowo najsłabiej nadają się do centralnych sterowań. Nie mają funkcji przeciążeniowych i inwestor obsługując te silniki grupowo nie będzie miał sygnału, nie zobaczy że jakiś motor z grupy zmaga się z przeszkodą. Mimo to ze względu na niższą cenę to właśnie te silniki często znajdują nabywców. Żeby taki silnik funkcjonował w sieci inwestor musi zlecić elektrykowi wykonanie sieci przewodów. Trzeba ich sporo poprowadzić poprzez każdą z rolet aż do punktów centralnych. Ta instalacja generuje już pewien koszt dla zleceniodawcy. Dodatkowo inwestor musi liczyć się z zakupem przełączników lokalnych. Bezwzględnie jeden do każdej rolety i nie może to być zwykły tzw. tani przełącznik, ale przełącznik z modułem , względnie z przekaźnikiem. Takie przełączniki są zdecydowanie droższe. Całą grupą może sterować centralny przełącznik manualny – bez wyświetlacza, lub z wyświetlaczem który może otwierać i zamykać wszystkie rolety jednocześnie w zadanym czasie.

Silniki przeciążeniowe są na tej samej zasadzie konfigurowane jak opisane wyżej silniki standard. Trzeba pociągnąć też sporą liczbę przewodów. Układ jest bardzo podobny. Z tą różnicą, że silnik przeciążeniowy jako produkt ma sporą przewagę nad silnikiem standard. Jako, że wykrywa przeszkody, przymarzanie, oblodzenie, itp. inwestor może bez obaw korzystać z centralki. Silnik przeciążeniowy zareaguje na ewentualne trudności.

Silniki radiowe optymalnie nadają się do centralnych sterowań. Nie trzeba ciągnąć sieci przewodów, co jest sporą oszczędnością. Wystarczy doprowadzić prąd do każdego silnika osobno. Centralnie wszystkie silniki zadziałają bezprzewodowo. Jako sterowania lokalne można zastosować przełączniki bezprzewodowe, na których możemy zaprogramować więcej niż jedną roletę. Są też takie silniki radiowe do których można zamontować przełącznik lokalny na prąd, na kabel. Klient może więc bez obaw wybrać najprostszy, najtańszy przełącznik klawiszowy i lokalnie silnik zadziała przewodowo. Centralnie ten sam silnik zadziała bezprzewodowo. Dla każdego silnika radiowego centralne sterowanie jest zawsze bezprzewodowe. Jako centralkę możemy zastosować sterownik z wyświetlaczem lub bez. Możemy również bez obaw stosować piloty jako uzupełnienie dla przełączników lokalnych, lub tylko piloty bez przełączników lokalnych. W trakcie użytkowania mieszkania w systemie radiowym możemy dokonywać korekt bez konieczności ingerencji w instalację elektryczną.


Przełączniki do rolet

Przełączniki standard, stosuje się do silników z krańcówką mechaniczną lub silników przeciążeniowych lecz nie w sieci - nie sterowanych w grupie. Te przełączniki spełniają się świetnie gdy roleta pracuje tylko indywidualnie. Wyjątkiem jest jeden model silnika radiowego do którego można podłączyć zwykły przełącznik prądowy.



Przełączniki z modułem przeznaczone są do sterowań centralnych, gdzie roleta pracuje indywidualnie a także w grupie. Są one zdecydowanie droższe od przełączników standard. Mają zastosowanie tylko do silników przeciążeniowych i tych z krańcówką mechaniczną.



Przełącznik bezprzewodowy, lub pilot jednokanałowy przeznaczony do silników radiowych tylko do sterowania indywidualnego. Grupowe sterowanie w radiówce odbywa się niezależnie od przełączników bezprzewodowych. Zasilany jest baterią i jest wyraźnie tańszy od przełącznika z modułem.



Sterowanie centralne roletami

Przełącznik centralny manualny w zależności od rodzaju sterowania grupowego może mieć różny wygląd i cenę. Cecha wspólna to fakt, że przełącznikiem manualnym możemy sterować grupą rolet, bez funkcji otwierania i zamykania w zadanym czasie.

Przełącznik centralny z wyświetlaczem. Można nim sterować grupą rolet i manualnie i w zadanym czasie.



Funkcje centralki mogą tez spełniać piloty, ale tylko w przypadku silników radiowych. Piloty mogą być 1/4/6/16/20 kanałowe.



Piloty do sterowania roletami

  • 1-kanałowy bez wyświetlacza
  • 4-kanałowy bez wyświetlacza
  • 6-kanałowy z wyświetlaczem
  • 16-kanałowy z wyświetlaczem
  • 20-kanałowy z wyświetlaczem

Pozostałe akcesoria do rolet

  • Blokady Look to play
  • Somfy konfigurator (kabel do regulacji)
  • Przełącznik kluczowy
  • TR-2 przekaźnik sterujący dwoma roletami
  • Automatyka słoneczna i wiatrowa
  • Napędy bramowe NHK
  • Napędy bram przesuwnych
  • Korby awaryjne, kardany